Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zakaz zatrzymywania i postoju – wyjaśniamy najważniejsze różnice

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 20 sek.

Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy na chwilę musiałeś zatrzymać auto. Czasami bywa jednak tak, że w zasięgu wzroku nie ma nigdzie parkingu lub innego miejsca przeznaczonego do postoju. W takim wypadku koniecznie jest kierowanie się znakami drogowymi. Wyjaśnimy Ci różnice, jakie dzielą zakaz zatrzymywania i postoju.

Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju. Wyjaśnienie

Wielu kierowców uważa, że zakaz postoju jest tym samym co zakaz zatrzymywania się. Nic bardziej mylnego! Z powodu utożsamiania ze sobą tych dwóch znaków drogowych bardzo często dochodzi do pomyłek oraz nerwowych sytuacji. Rozwiejmy więc wszystkie wątpliwości i zajmijmy się tą kwestią w ujęciu do przepisów kodeksu ruchu.

Otóż zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, zatrzymywanie samochodu to każde unieruchomienie pojazdu wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, a także unieruchomienie niewynikające z przepisów, o ile trwa maksymalnie 1 minutę. Jeśli chodzi o postój pojazdu, to mamy do czynienia z unieruchomieniem pojazdu niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, które trwa dłużej niż 1 minutę

Przełóżmy to jednak na nieco prostszy język. Postój pojazdu jest zawsze zjawiskiem zamierzonym przez kierowcę i odbywa się z jego pełną świadomością. Z kolei zatrzymanie może mieć przyczynę w aktualnych warunkach na drodze lub przepisach. 

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Znak zakaz postoju pojazdu i zakaz zatrzymywania się, ze względu na ich często mylący charakter, warto omówić w odniesieniu do sytuacji życia codziennego. Najłatwiej będzie, jeśli przeanalizujemy konkretne sytuacje, które mogą spotkać Cię na drodze. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz różnicę pomiędzy znakami zakazu postoju i zatrzymywania, przez co zmniejszysz ryzyko pomyłki skutkującej złamaniem przepisów.

  1. Zatrzymanie z woli kierowcy:
  • wsiadanie lub wysiadanie pasażera,
  • szybkie zakupy (poniżej 1 minuty).
  1. Zatrzymanie wynikające z warunków lub przepisów:
  • zatrzymanie ze względu na korki na drodze,
  • zatrzymanie przed opuszczonym szlabanem kolejowym.

W życiu najczęściej spotkać można się z sytuacją, gdy ktoś parkuje auto na czas dłuższy niż 1 minuta. Musisz jednak wiedzieć, że w takim wypadku kierowca ma również obowiązki związane z zachowaniem bezpieczeństwa samochodu oraz innych uczestników ruchu. Chodzi przede wszystkim o wyłączenie silnika, zaciągnięcie hamulca ręcznego, wyjęcie kluczyków oraz zamknięcie drzwi i szyb.

Kiedy prawo pozwala na zatrzymanie lub postój?

Zgodnie z Kodeksem drogowym, zatrzymanie lub postój pojazdu są możliwe pod warunkiem, że w danym miejscu nie ma stosownych znaków, które tego zakazują. Zanim jednak wyciągniesz kluczyki ze stacyjki, upewnij się, że Twoje auto:

  • jest widoczne dla innych kierowców i uczestników ruchu drogowego,
  • nie stanowi zagrożenia na drodze,
  • nie utrudnia ruchu.

Jeśli chodzi o miejsca, w których możliwe są zatrzymywanie się i postój, to warto wyszczególnić trzy konkretne przypadki:

  • zatrzymanie na jezdni – rób to jak najbliżej krawędzi i równolegle do krawężnika,
  • postój poza obszarem zabudowanym – jeśli to możliwe rób to poza jezdnią,
  • zatrzymanie lub postój na chodniku – w takiej sytuacji pamiętaj, by koła jednego boku pojazdu stały na jezdni, a drugie na powierzchni przeznaczonej dla pieszych. Musisz mieć też świadomość, że zatrzymanie lub postój na chodniku dotyczy wyłącznie aut o dopuszczalnej masie całkowitej 2,5 t. Koniecznie jest również pozostawienie 1,5 m szerokości chodnika wolnej przestrzeni dla pieszych. Zadbaj też o takie ustawienie samochodu względem innego prawidłowo zaparkowanego auta, aby zapewnić kierowcy i pasażerom swobodę wsiadania i wysiadania z niego.

Tak do tematu podchodzi Kodeks drogowy. Znak zakaz zatrzymywania i zakaz postoju są po to, by pomagać kierowcom, a nie utrudniać im życie. Miej to na uwadze przy następnej próbie parkowania w niedozwolonym miejscu. 

Sprawdź również: Odmowa przyjęcia mandatu. Wyjaśniamy, co dzieje się dalej

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zakaz zatrzymywania i postoju – gdzie najczęściej występuje?

Znak zakaz postoju, podobnie jak znak zakaz zatrzymywania, stoi na drodze w określonym celu. Istnieją więc przypadki, gdy prawo surowo zabrania zarówno zatrzymywania, jak i postoju pod groźbą kary, o której więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu. Poznaj jednak najpierw miejsca, w których zaprzestanie jazdy jest wbrew przepisom:

  • przestrzeń oznaczona znakiem zakaz zatrzymywania,
  • przejazd kolejowy oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
  • przejazd tramwajowy oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
  • skrzyżowanie oraz w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania,
  • przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerów w odległości mniejszej niż 10 m przed przejściem,
  • most, wiadukt, tunel;
  • droga ekspresowa, autostrady.

Zakaz postoju obowiązuje ponadto w:

  • miejscu oznaczonym znakiem zakazu postoju,
  • miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd,
  • miejscu utrudniającym uczestnikom ruchu drogowego dostęp do innego pojazdu, 
  • w obrębie strefy zamieszkania w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Tak stanowi Kodeks drogowy. Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju, jak widzisz, są wyczerpująco opisane przez prawo.

Odstępstwa od znaku zakazu zatrzymywania i postoju

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje miejsca, w których obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdu lub jego postoju. Na to, gdzie obowiązkowo należy się zatrzymać, wskazują też odpowiednie znaki. Wiedz jednak, że istnieją wyjątki i sytuacje, kiedy one nie obowiązują – musi być pod nimi umieszczona tabliczka, która wskazuje na odstępstwo.

Przykładem jest znak B-36, który oznacza zakaz zatrzymywania się nawet na chwilę. Często jednak pod nim umieszcza się informację, gdzie on nie obowiązuje, np. "nie dotyczy chodnika" – to oznacza, że możliwe jest zatrzymywanie się w tym miejscu, bez groźby nałożenia kary. W tej sytuacji nie występuje więc naruszenie zakazu zatrzymywania.

Zakaz zatrzymywania i postoju – jak wyglądają?

Oba omawiane w tym artykule znaki drogowe należą do kategorii „znaki zakazu” i mają kształt koła z czerwoną obwódką i białym/niebieskim tłem. Pamiętaj, że obowiązują one od miejsca ustawienia do najbliższego skrzyżowania lub znaku końca zakazu zatrzymywania, który go odwołuje. Warto również wiedzieć, że znaki ze szczegółowymi ograniczeniami mają kształt prostokąta. 

Najważniejsze różnice w wyglądzie polegają na tym, że zakaz zatrzymywania się posiada dwie czerwone linie, które są skrzyżowane na niebieskim tle, a postoju jedną ukośną linię w czerwonym kolorze umiejscowioną na niebieskim tle.

Zakaz zatrzymywania i postoju - dodatkowe informacje

Zanim zaparkujesz na danym terenie, sprawdź, gdzie znajduje się początek zakazu zatrzymywania, a gdzie jego koniec. Upewnij się też, w jakich godzinach on obowiązuje – zdarza się bowiem, że są to, np. konkretne godziny lub określone dni tygodnia. Parkowanie w danym miejscu poza tymi godzinami lub dniami, nie jest złamaniem zakazu postoju.

Sprawdź czas postoju. Co do zasady przy znaku zakazu postoju można unieruchomić pojazd na 1 minutę, jednak tabliczka może zezwolić na inny czas, np. krótki postój do 30 minut. Zanim zaparkujesz, zobacz również, jaki jest obszar obowiązywania znaku. W takim przypadku może on być wiążący nawet na terenie zazwyczaj spod niego wyłączonym, np. w strefie zamieszkania czy na poboczu.

Dowiedz się też, czy dodatkowe informacje na tabliczce nie wskazują na skutki niedostosowania się do znaków zakazu parkowania. Konsekwencją może być np. usunięcie samochodu z drogi na koszt właściciela albo nałożenie blokady na koło, której zdjęcie również jest kosztowne.

Przeczytaj: Parkowanie w strefie zamieszkania. Jak to robić prawidłowo?

Zakaz postoju i zatrzymywania – obowiązujące kary

Wyobraź sobie sytuację, w której jeździsz od kilkunastu minut po mieście i szukasz miejsca do zaparkowania, ale wszędzie napotkasz zakaz postoju i zatrzymania. Nie masz już czasu i musisz prędko wysiąść z auta, by załatwić swoje sprawy lub udać się na spotkanie. Ignorujesz oznakowanie i zostawiasz samochód tam, gdzie Ci najwygodniej. Niestety, nawet krótkie zatrzymanie pojazdu w takim miejscu skutkuje naruszeniem zakazu postoju bądź zakazu zatrzymywania.

Musisz więc liczyć się z ryzykiem nałożenia na Ciebie kary finansowej za złamanie zakazu zatrzymywania, a w skrajnym przypadku nawet odholowaniem wozu na parking policyjny. Stawki mandatów za niestosowanie się do informacji, jaką przekazuje zarówno znak zakaz zatrzymywania, jak i znak zakazu postoju, wynoszą:

  • zatrzymanie w tunelu, na moście lub wiadukcie – 200 zł,
  • zatrzymanie/postój na autostradzie lub drodze ekspresowej – 300 zł,
  • zatrzymanie na przejściu dla pieszych lub przejeździe rowerowym – od 100 do 300 zł,
  • zatrzymanie na przejeździe kolejowym, tramwajowym lub skrzyżowaniu – 300 zł.


Kierowcy grozi też mandat za złamanie zakazu parkowania na miejscu dla osób niepełnosprawnych – w takim przypadku można otrzymać 500 zł mandatu. Za złamanie zakazu parkowania i postój pojazdu w strefie zamieszkania grozi natomiast 100 zł grzywny.

Teraz już wiesz, czym różni się zakaz zatrzymywania od postoju!

Teraz już wiesz, czym jest zakaz postoju a zakaz zatrzymywania się. Chociaż często mylone, stanowią bardzo ważny element ruchu drogowego. Zapobiegają bowiem pozostawianiu pojazdów w miejscach utrudniających przemieszczanie się innym kierującym oraz pieszym.

Skoro mowa o bezpieczeństwie, to pamiętaj, że każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu musi mieć ubezpieczenie OC, które chroni go przed finansowymi konsekwencjami wypadków spowodowanych na osobach trzecich, których może być sprawcą.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. Zachęcamy również do rozmowy z naszym doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 23 lub spotkania się z agentem współpracującym z LINK4.

Poza obowiązkowym OC warto również wybrać inne ubezpieczenia komunikacyjne w LINK4, w tym AssistanceNNW czy AC. Wybierając Autocasco w LINK4, zyskujesz szeroki zakres ochrony. Możesz też zdecydować o sposobie likwidacji szkody. Do wyboru masz trzy warianty:

  • Warsztat – naprawisz samochód w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym,
  • ASO – naprawisz pojazd w Autoryzowanej Stacji Obsługi,
  • Kosztorys – rzeczoznawca oszacuje szkodę i sporządzi kosztorys, na podstawie którego otrzymasz odszkodowanie i sam zdecydujesz o sposobie naprawy.

Dodatkowo możesz poszerzyć zakres wariantów ASO i Warsztat o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Gdy Twoje auto ulegnie wypadkowi i będzie wymagało naprawy w warsztacie, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Opcjonalne ubezpieczenie samochodu w wariancie ALL RISK, które chroni Twoje auto od następstw różnych zdarzeń, np. uszkodzenia na skutek wypadku, działania sił natury czy w razie kradzieży.

  • Szukasz sposobu na komfortową podróż dla Ciebie i Twoich bliskich? Z ubezpieczeniem Assistance zapewnisz sobie ochronę ubezpieczeniową, obejmującą organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej, samochodu zastępczego, pomocy w podróży oraz pomocy informacyjnej. Wybierz jeden z 3 wariantów i ciesz się spokojem!

    FAQ – odpowiedzi na pytania o zakaz zatrzymywania i postoju pojazdu

    Ile można stać na zakazie zatrzymywania?

    Zakaz zatrzymywania oznacza całkowity zakaz zatrzymania pojazdu. Na obszarze objętym znakiem B-36 nie można zatem unieruchomić pojazdu nawet na krótką chwilę.

    Czy zakaz zatrzymywania się i postoju dotyczy także chodnika?

    Jeśli na danym obszarze znajduje się znak B-35 lub znak B-36, czyli znaki oznaczające zakaz postoju i zakaz zatrzymywania, to dotyczą one również zakazu unieruchamiania pojazdu na chodniku. Jeśli jednak pod znakiem B-36 lub znakiem B-35 umieszczono informację "nie dotyczy chodnika", wówczas obszar ten jest wyłączony z zakazu i można się na nim legalnie zatrzymywać.

    Ponadto w Polsce postój bądź zatrzymanie pojazdu na chodniku są zgodne z przepisami ruchu drogowego w sytuacji, kiedy w danym miejscu nie znajdują się żadne znaki zakazujące zatrzymywania bądź postoju. Pozostawienie samochodu na chodniku jest zatem również możliwe, jeśli auto nie utrudnia ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego, a także gdy samochód pozostawiony na chodniku nie stanowi zagrożenia dla innych pojazdów w ruchu drogowym.

    Czy można parkować na zakazie zatrzymywania?

    Nie, nie można parkować na zakazie zatrzymywania. Znak B-36 całkowicie wyłącza dany odcinek drogi z możliwości unieruchomienia na nim pojazdu nawet na chwilę.

    Ile kosztuje mandat za parkowanie na zakazie?

    Złamanie zakazu postoju lub zatrzymania pojazdu grozi mandatem w wysokości minimum 100 złotych.

    Czy zatrzymywanie się za znakiem B-36 jest wykroczeniem?

    Tak. Zatrzymanie pojazdu za znakiem B-36 jest wykroczeniem, które może skutkować mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Znak ten oznacza "zakaz zatrzymywania się" i całkowite wyłączenie strony drogi, po której znak się znajduje, z możliwości zatrzymania się, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

    Źródła:

    1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20