Zalanie piwnicy w domu? Sprawdź, jak się ubezpieczyć
Ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości ochroni Cię przed finansowymi skutkami szkód wynikających z zalania tego pomieszczenia, m.in. na skutek działania czynników pogodowych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią ochronę.
- Ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości w bloku i domu – co to jest?
- Zalana piwnica? Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje różne sytuacje
- Zalanie piwnicy – ubezpieczenie domu lub mieszkania w praktyce
- Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania w bloku lub domu?
- Kiedy przyda się ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości?
- Podsumowanie
- FAQ – często zadawane pytania
Posiadanie piwnicy to niezaprzeczalny atut nieruchomości, który najczęściej nie pozostaje bez wpływu na jej wartość. Dodatkowe pomieszczenie znajdujące się poniżej parteru zwiększa powierzchnię użytkową nieruchomości o przestrzeń, którą można zagospodarować w dowolny sposób. O ile piwnica przynależąca do mieszkania w bloku jest zazwyczaj schowkiem na rzadko używane rzeczy, o tyle w domu jednorodzinnym okazuje się doskonałym miejscem m.in. na spiżarnię, pralnię, a nawet domową saunę lub też dodatkowy pokój.
Pomimo licznych zalet, posiadanie piwnicy niesie ze sobą pewne ryzyka. Większość z nich jest związana z tym, że podpiwniczenie zazwyczaj znajduje się poniżej poziomu gruntu – częściowo lub w całości. To z kolei zwiększa warunki do zalania pomieszczenia, i to nie tylko na skutek uszkodzenia instalacji wodociągowej czy awarii pralki lub zmywarki. Woda w piwnicy może pojawić się także wskutek powodzi lub deszczu nawalnego.
Co prawda istnieją sposoby na zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem, jednak żywioły okazują się nieprzewidywalne. W związku z tym warto zapewnić sobie ochronę przed skutkami szkód wynikających z zalania. Co zapewni odpowiednią ochronę przed finansowymi konsekwencjami tego, z czym wiąże się zalana piwnica? Ubezpieczenie nieruchomości obejmujące również to pomieszczenie przynależne będzie najlepszym wyborem.
Ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości w bloku i domu – co to jest?
Ubezpieczenie piwnicy nie jest osobnym produktem ubezpieczeniowym w LINK4. Jako pomieszczenie przynależne, piwnica jest objęta ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu Ochroną ubezpieczeniową objąć można:
- mieszkanie/dom (czyli mury (dach) i elementy stałe (m.in. stolarka drzwiowo-okienna, wykończenie ścian i podłóg, instalacje),
- ruchomości domowe (m.in. meble, urządzenia AGD/RTV, prywatne przedmioty),
- budynki gospodarcze znajdujące się na tej samej działce co ubezpieczony dom jednorodzinny (m.in. wolnostojący garaż),
- budowle znajdujące się na tej samej działce co ubezpieczony dom jednorodzinny (np. altana ogrodowa),
- pomieszczenia przynależne do mieszkania (np. piwnica).
Ubezpiecz więc dom jednorodzinny w całości – od dachu aż po fundamenty i piwnicę.
W przypadku ubezpieczenia mieszkania zakres ochrony zostanie rozciągnięty nie tylko na samą powierzchnię lokalu, lecz również na przynależne do niego pomieszczenia, jak właśnie piwnica w bloku.
Zalana piwnica? Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje różne sytuacje
Jeśli szukasz ubezpieczenia chroniącego przed finansowymi skutkami zalania piwnicy, w LINK4 znajdziesz dwie opcje, które warto rozważyć: ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych i ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. Co je różni?
Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych zapewnia ochronę przed skutkami ryzyk nazwanych. W takiej sytuacji odszkodowanie za szkodę powstałą w piwnicy zostanie wypłacone, jeśli doszło do niej na skutek np.:
- zalania spowodowanego albo awarią instalacji albo przez osoby trzecie,
- deszczu nawalnego,
- powodzi.
Z kolei w przypadku ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody, do których doszło na skutek nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – wszystkich poza tymi, które zostały z niej wyłączone poprzez umieszczenie w OWU stosownego zapisu.
W przypadku obydwu ubezpieczeń powódź jest objęta zakresem ochrony ubezpieczeniowej w standardzie (bez dopłaty). Jeśli jednak mieszkanie lub dom znajdują się w strefie zwiększonego ryzyka, będzie to wymagało zapłacenia dodatkowej składki.
Zalanie piwnicy – ubezpieczenie domu lub mieszkania w praktyce
Wracasz do domu i widzisz zalanie piwnicy. Ubezpieczenie, które masz, obejmuje taką szkodę, więc postanawiasz zgłosić zdarzenie ubezpieczycielowi. Jak to zrobić?
Zacznij od użycia wszelkich dostępnych środków, aby zmniejszyć szkodę lub zapobiec jej zwiększeniu. Kolejnym krokiem powinno być powiadomienie LINK4. Masz na to 7 dni od momentu jej zauważenia, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Szybka reakcja z Twojej strony pozwoli ubezpieczycielowi niezwłocznie przystapić do czynności związanych z likwidacją szkody.
Jeśli szkoda jest konsekwencją pękania mrozowego lub zalania piwnicy w bloku, należy natomiast powiadomić administrację budynku. Warto uzyskać potwierdzający to dokument.
Po zgłoszeniu szkody otrzymasz od LINK4 listę dokumentów, które będą potrzebne do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody. Poza wyżej wspomnianym potwierdzeniem od administracji lub wspólnoty przydatne mogą być m.in. dowody zdjęciowe przedstawiające rozmiar szkody oraz spis utraconego lub uszkodzonego mienia wraz z szacunkami dotyczącymi jego wartości.
Zgłoś szkodę jak najszybciej. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł działać bezzwłocznie. Kodeks cywilny (Art. 817) określa, że proces likwidacji szkody powinien trwać do 30 dni, jednak szybkie zgłoszenie pozwoli to przyspieszyć.
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania w bloku lub domu?
Nie masz wpływu na to, kiedy (i czy w ogóle) przytrafi Ci się zalanie piwnicy. Ubezpieczenie powinno zatem zacząć działać najszybciej jak to możliwe. Pamiętaj, że np. wtedy, gdy w grę wchodzą szkody wynikające z powodzi, stosowana jest karencja. W LINK4 okres karencji dla takich zdarzeń wynosi 30 dni od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia. Dlatego nie należy zwlekać!
Nie musisz myśleć o karencji wtedy, gdy ubezpieczenie jest kontynuowane, a okres ochrony ubezpieczeniowej przedłużany na kolejny rok. Jeśli więc ubezpieczasz nieruchomość na drugi lub następny rok z rzędu, szkoda będzie mogła zostać zlikwidowana nawet wtedy, gdy dojdzie do niej pierwszego dnia nowej umowy.
Warto też zwrócić uwagę na to, że ochrona przed skutkami powodzi nie zawsze wchodzi w skład standardowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli nieruchomość znajduje się w strefie zwiększonego ryzyka wystąpienia powodzi, aby zyskać ochroną od tego ryzyka - będzie konieczne opłacenie dodatkowej j składki. Co istotne, gdy kupujesz ubezpieczenie z cesją na rzecz banku, może on wskazać konieczność ubezpieczenia od tego konkretnie ryzyka.
Kiedy przyda się ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości?
Wydaje Ci się, że nie masz żadnych powodów do tego, żeby obawiać się zalania piwnicy? Gwałtowne deszcze to sezonowe zdarzenia, o które nietrudno przez cały rok, a w szczególności wczesną wiosną i jesienią. Jak wynika ze statystyk Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych, w 2023 roku w Polsce doszło do większej liczby gwałtownych ulew, które mogłyby doprowadzić do zalania piwnicy, niż jeszcze rok czy dwa lata wcześniej.
Co więcej, wystarczy tylko jeden rzut oka na Mapę Zagrożenia Powodziowego opublikowaną w Informatycznym Systemie Osłony Kraju, by zauważyć, że takie ryzyko dotyczy dużej części kraju. Choć dzisiejsze systemy antypowodziowe zapobiegają takim katastrofom, jak niszczycielska Powódź Tysiąclecia z 1997 roku, to jednak drobne podtopienia piwnic to coś, z czym lokalne jednostki Straży Pożarnej zmagają się stosunkowo często i to na terenie całego kraju.
Warto też zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne zachodzące na całym świecie, w tym w Polsce. Co istotne, mają one wpływ nie tylko na żywą przyrodę i samopoczucie ludzi, lecz także na branżę ubezpieczeniową. Wskazuje na to m.in. raport Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i w transformacji energetycznej, który został przygotowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Zgodnie z nim, przez ostatnie 40 lat zmiany klimatyczne w Polsce doprowadziły do szkód w wysokości 16 mld euro.
Z tego samego raportu wynika także, że silne opady atmosferyczne, które odpowiadają za tzw. powódź natychmiastową, do 2050 roku będą pojawiać się o 1,7 raza częściej niż dotychczas. Warto pamiętać o tym, że w 2022 roku w ciągu 10-dniowych opadów tego typu spadło aż 198,7 l/m² deszczu, co doprowadziło do poważnych powodzi w okolicy Ludwigsburgu w Niemczech.
Podsumowując to wszystko, trzeba stwierdzić, że z roku na rok coraz łatwiej o niespodziewane zalanie piwnicy. Ubezpieczenie nieruchomości obejmujące to ryzyko okazuje się zatem wyjątkowo przydatne i to nie tylko wtedy, gdy mieszkasz bezpośrednio w pobliżu terenów zagrożonych podtopieniem – równie dobrze może do niego dojść w wyniku silnych opadów.
Podsumowanie
Zalana piwnica okaże się mniejszym problemem, jeśli masz ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmujące szkody, które wynikają z takiego zdarzenia. Pamiętaj tylko, że powódź należy do ryzyk, które nie zawsze wchodzą w skład podstawowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Niekiedy występuje jako rozszerzenie dostępne po zapłaceniu dodatkowej składki.
Chcesz kupić ubezpieczenie domu lub mieszkania, które zadziała również w razie powodzi i nawalnego deszczu, gdy ich skutkiem okaże się zalanie piwnicy? W LINK4 znajdziesz produkt odpowiadający Twoim oczekiwaniom. Jak je kupić? Do dyspozycji masz kalkulator online, infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 23 oraz sieć agentów współpracujących z LINK4, z którymi możesz spotkać się stacjonarnie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Warszawa, Ubezpieczenie domu mieszkania Wrocław
FAQ – często zadawane pytania
Jakie kroki należy podjąć od razu po zalaniu piwnicy?
Twoim obowiązkiem jest podjęcie działań prowadzących do zminimalizowania szkody lub obniżenia ryzyka jej powiększenia. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie na miejsce odpowiednich służb (jeśli to konieczne), a także powiadomienie o szkodzie ubezpieczyciela.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody spowodowanej przez wodę?
Należą do nich dokumenty potwierdzające okoliczności szkody oraz jej rozmiar. Mogą to być m.in. zdjęcia, dokument potwierdzający zgłoszenie zdarzenia administracji albo spis utraconego mienia.
Czy ubezpieczenie pokrywa koszty usunięcia wody i naprawy piwnicy?
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń wskazanych w OWU. Ubezpieczyciel dokona oceny szkody, jej przyczyny oraz zakresu i na tej podstawie wypłaci odszkodowanie.
Źródła:
https://wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/?gpmap=gpMZP
https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/PIU-raport-klimatyczny-2023_27-lipca_premiera.pdf
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20