Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody? Wyjaśniamy!

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 45 sek.

Rzeczoznawca zajmuje się wyceną szkody w pojazdach, powstałych np. w wyniku wypadku czy kolizji. Ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody i na czym dokładnie polega jego praca? Odpowiadamy.

Aby wycena szkody samochodu była procesem jak najbardziej obiektywnym, rzeczoznawca jest bezstronnym arbitrem, który stosuje takie same standardy względem wszystkich pojazdów, w których ocenia zakres uszkodzeń po powstaniu szkody. Poniżej przedstawiamy te aspekty pracy rzeczoznawcy samochodowego, które najbardziej wpływają na życie kierowców.

Rola rzeczoznawcy w wycenie szkody

Nie sposób ocenić na pierwszy rzut oka, jakie odszkodowanie należy się po wystąpieniu konkretnej szkody. W grę wchodzi tu bowiem wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, aby uzyskać obiektywną opinię. Pierwszym jest bez wątpienia wartość samego pojazdu, która zależy nie tylko od marki i modelu, ale też wieku oraz stanu technicznego konkretnego auta. Taki sam samochód z tego samego rocznika może cechować się zupełnie odmienną wartością w zależności od wyposażenia, a nawet tego, jak dbał o niego właściciel.

Trudne do oszacowania są również koszty naprawy. Istotne są tu nie tylko zastosowane części, ale też ich rodzaj (oryginalne lub zamienne), jak również cennik wykonawcy, który przeprowadzi naprawę. 

Jego rola sprowadza się do ustalenia, które części zostały uszkodzone w zdarzeniu, oraz czy powinny zostać naprawione, czy wymienione, ile pieniędzy pochłonie naprawa samochodu do stanu sprzed szkody. W tym celu bierze pod uwagę wszystkie posiadane dane, a także osobiście ogląda uszkodzony samochód oraz przygotowuje dokumentację potwierdzającą jego stan. Wszystko po to, aby móc udowodnić każdej stronie procesu likwidacji, dlaczego została wydana taka, a nie inna opinia.

Obecność rzeczoznawcy jest niezbędna wtedy, gdy Klient zdecyduje się na standardową ścieżkę likwidacji szkody, wykonanie oględzin pojazdu i rozliczenie jej na podstawie kosztorysu ofertowego Towarzystwa. Wycena uszkodzeń samochodu jest kluczowa dla obliczenia odpowiedniej wysokości odszkodowania wypłacanego właścicielowi samochodu. W przypadku likwidacji szkody w wariancie warsztatowym rzeczoznawca może uczestniczyć w procesie, kontrolując decyzje podejmowane przez mechaników pracujących nad naprawą pojazdu, ale zwykle nie ma takiej konieczności.

Ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody?

Większość osób choćby orientacyjnie wie, na czym polega praca rzeczoznawcy samochodowego i w jakim stopniu może ona wpłynąć na wysokość otrzymanego odszkodowania po wystąpieniu szkody. Bardzo często powtarza się jednak inne pytanie: ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody? Wyjaśnimy to poniżej.

Niezależnie od tego, czy likwidujesz szkodę z OC, czy z AC, towarzystwo ubezpieczeniowe musi wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia zdarzenia1. Zgodnie z prawem termin ten może zostać wydłużony, jeśli okaże się niewystarczający do ustalenia wszystkich okoliczności wpływających na ocenę odpowiedzialności ubezpieczyciela. W takiej sytuacji powinno to być maksymalnie 14 dni od otrzymania informacji niezbędnych do dokończenia tego procesu. Nie może to być jednak dłużej niż 90 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Kiedy rzeczoznawca powinien wycenić szkodę? Jego rola ma znaczenie na samym początku procesu likwidacji szkody. Wycena szkody samochodu stanowi punkt wyjścia dla dalszych działań prowadzących ostatecznie do wypłaty odszkodowania. Z tego powodu oględziny auta powinny odbyć się jak najszybciej. Ubezpieczyciel musi bowiem przeanalizować informacje otrzymane od rzeczoznawcy i wszystkie okoliczności zdarzenia, a na to potrzeba czasu.

Ze względu na konieczność dotrzymania terminów rzeczoznawca zwykle odwiedza właściciela pojazdu w ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody. Termin i miejsce przeprowadzenia oględzin uzależniony jest od preferencji poszkodowanego.

Warto też mieć na uwadze to, że istnieją odgórnie ustalone ramy czasowe określające, kiedy rzeczoznawca powinien wycenić szkodę. Precyzuje to Art. 29. Pkt. 1 Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej2. Zgodnie z tym dokumentem w ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel ma obowiązek rozpocząć „postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia losowego, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia”. W tym terminie zgłaszający szkodę powinien również zostać poinformowany o tym, jakie dokumenty są niezbędne, aby mogła zostać przeprowadzona wycena szkody.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Wycena szkody samochodu: jak to działa?

Niezależnie od wybranej przez klienta ścieżki, proces likwidacji szkody składa się z kilku stałych elementów. Wycena uszkodzeń samochodu jest jednym z tych etapów, a do tego kluczowym. Od decyzji rzeczoznawcy zależy bowiem bardzo wiele – a przede wszystkim to, ile pieniędzy pochłonie przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody.

Wycena szkody również odbywa się w kilku krokach. Należą do nich m.in.:

  • oględziny samochodu – na tym etapie rzeczoznawca ogląda samochód na żywo, zdalnie przez aplikacje lub na podstawie zdjęć, aby zapoznać się z zakresem uszkodzeń. Sporządza dokumentację potwierdzającą aktualny stan techniczny pojazdu z dbałością o detale. Mowa tu nie tylko o liście uszkodzeń powstałych na skutek zdarzenia, lecz również o zdjęciach, które to potwierdzają;
  • wycena wartości pojazdu sprzed szkody – w tym celu jest on porównywany z ogólnopolskimi, regularnie aktualizowanymi bazami danych, takimi jak np. Eurotax czy InfoEkspert. Pod uwagę bierze się nie tylko markę, model, rok produkcji i wyposażenie, lecz również indywidualne właściwości konkretnego egzemplarza, takie jak chociażby wcześniejsze uszkodzenia;
  • wycena części zamiennych niezbędnych do dokonania naprawy – powinny służyć doprowadzeniu samochodu do stanu sprzed zdarzenia. W przypadku OC naprawa może zostać przeprowadzona przy użyciu oryginalnych lub zamiennych części.Przy likwidacji szkody z AC w momencie podpisywania umowy ubezpieczeniowej wybierasz jej zakres i warunki, które określają rodzaj części, jakie zostaną wykorzystane podczas naprawy;
  • wycena robocizny mechaników samochodowych – zostanie sporządzona w oparciu o ceny występujące na rynku lokalnymki z warsztatów znajdujących się w danej okolicy. Warto pamiętać o tym, że ceny za poszczególne prace mogą różnić się w zależności od regionu Polski;
  • przygotowanie kosztorysu – dopiero na podstawie wszystkich powyższych informacji może zostać przeprowadzona wycena uszkodzenia samochodu. Pominięcie któregokolwiek z tych kroków mogłoby skutkować sporządzeniem błędnej wyceny

. Z tego powodu proces zawsze odbywa się zgodnie z tym schematem.

Warto zwrócić uwagę na to, że oględziny rzeczoznawcy nie zawsze są wymagane do oszacowania rozmiaru szkody. Jeśli jest ona niewielka i zależy Ci na ograniczeniu formalności oraz szybkiej wypłacie odszkodowania, możesz zrezygnować z tego kroku w porozumieniu z ubezpieczycielem.

W LINK4 umożliwiamy skorzystanie z tej opcji. W zależności od Twoich potrzeb wycena uszkodzenia samochodu może zostać przeprowadzona bez wizyty Mobilnego Rzeczoznawcy na podstawie przekazanej przez Ciebie dokumentacji albo w jednym z serwisów sieci naprawczej LINK4.

Wycena rzeczoznawcy – jak ją rozumieć?

Zgodnie z Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, rzeczoznawca powinien przedstawić wycenę, która jest całkowicie zrozumiała dla obu stron procesu likwidacji szkody. Oznacza to, że właściciel pojazdu ma prawo dopytywać o szczegóły dotyczące wyceny, aby móc podjąć decyzje o sposobie rozliczenia szkody. Rzeczoznawca powinien odpowiedzieć na te pytania i udostępnić wszystkie dokumenty, które doprowadziły do konkretnych wniosków.

Uważasz, że sporządzony kosztorys jest błędny? Jako klient zawsze prawo do tego, by odwołać się od usług Towarzystwa Ubezpieczeń. W tym celu możesz poprosić o niezależną opinię innego rzeczoznawcy. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie odwołanie nie zawsze przyniesie oczekiwany skutek i doprowadzi do zmiany pierwotnej opinii.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody? Kilka słów na koniec

Wiesz już, jaką rolę odgrywa rzeczoznawca w procesie likwidacji szkody komunikacyjnej. To od jego opinii zależy to, jak zostanie zakwalifikowana szkoda (jako częściowa lub całkowita) oraz ile wyniesie koszt naprawy pojazdu.

Zawód rzeczoznawcy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jednakże, warunki w jakich przeprowadzane są oględziny, nie zawsze są sprzyjające i mogą utrudniać rzeczoznawcy identyfikacje wszystkich uszkodzeń. Jeśli dostrzeżesz, że wycena nie uwzględnia wszystkich uszkodzeń, wyjaśnij swoje wątpliwości z rzeczoznawcą.

Mamy nadzieję, że temat wyceny szkody przez rzeczoznawcę jest już dla Ciebie jasny. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie w LINK4, gdy dojdzie do szkody w wyniku wypadku, kolizji czy innego zdarzenia, możesz liczyć na sprawną jej wycenę.

Chcesz kupić ubezpieczenie OC lub AC w LINK4? Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu! Możesz skorzystać z kalkulatora LINK4, który pozwoli Ci szybko wyliczyć składkę dla swojego samochodu. Co więcej, kupując ubezpieczenie przez Internet, możesz liczyć na zniżkę. Polisę możesz zawrzeć także telefonicznie pod numerem 22 4444444, a także stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4. Poza OC i AC możesz zdecydować się też na inne ubezpieczenia, takie jak assistance czy NNW. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać polisę do Twoich potrzeb!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: OC Stargard, OC Volkswagen Tiguan

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o wycenę szkody

Na co wpływa decyzja rzeczoznawcy samochodowego?

To od rzeczoznawcy samochodowego zależy to, czy szkoda zostanie zakwalifikowana jako częściowa, czy całkowita oraz jakie są koszty doprowadzenia pojazdu do stanu sprzed wypadku, czy stłuczki.

Ile dni ma rzeczoznawca na wycenę szkody?

W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody Towarzystwo Ubezpieczeń powinno podjąć kroki mające na celu oszacowanie wartości szkody. Co do terminu przeprowadzenia wyceny, nie jest on ściśle określony. Musi jednak mieścić się w terminie na wypłatę odszkodowania, który wynosi 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Okres ten może zostać wydłużony do 90 dni, jeśli zajdą szczególne okoliczności.

Czy rzeczoznawca uczestniczy w procesie likwidacji każdej szkody?

Nie. Jeśli szkoda jest prosta i stosunkowo tania do naprawienia, ubezpieczyciel może zaproponować kwotę odszkodowania na bazie podstawowych dokumentów dostarczonych przez poszkodowanego, jak np. samodzielnie wykonane zdjęcia samochodu. W przypadku bardziej złożonych szkód nie obędzie się już bez oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę. Duża część uszkodzeń nie będzie bowiem widoczna gołym okiem. Tylko wykwalifikowany specjalista zauważy je i uwzględni w wycenie szkody.

Źródła:

  1. Art. 817. z Kodeksu Cywilnego,
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
  2. Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej:
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001844

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20