Kup online polisę

domu lub mieszkania

Szeroki zakres ochrony m.in. od pożaru, zalania, kradzieży z włamaniem, przepięcia i innych zdarzeń losowych.

Assistance Domowy i Pomoc Prawna do każdej polisy!

ilustracje_FHH_ubezp_domu_mieszkania

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu? Podpowiadamy!

Mury

Elementy stałe

Ruchomości

piktogram_tabelki_biznesman
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_kobieta
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_biznesman
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

Czas czytania: 7 min. 37 sek.

Mieszkanie we własnej nieruchomości oznacza wiele korzyści, chociażby w zakresie poczucia prywatności czy niezależności od innych osób. Wiążą się z tym jednak także pewne obawy, w tym związane z bezpieczeństwem w domu. Poniżej omawiamy różne aspekty dotyczące tego zagadnienia i podsuwamy kilka zasad bezpieczeństwa, dzięki którym zmniejszysz ryzyko wystąpienia konkretnych zagrożeń w swoim domu.

Bezpieczeństwo w domu – dlaczego jest ważne?

Własny dom powinien być bezpieczną przystanią, w której nic Ci nie grozi. Choć w większości przypadków tak właśnie jest, to jednak nie należy lekceważyć potencjalnych zagrożeń, które mogą czyhać na Twoje zdrowie na co dzień – nawet jeśli zachowujesz podstawowe środki ostrożności.

Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego przeprowadziły 2,8 mln interwencji, kierując się do:

  • domu poszkodowanych osób – 77,1% wszystkich zdarzeń,
  • ruchu uliczno-drogowego – 3,1% wszystkich zdarzeń,
  • miejsca pracy poszkodowanych osób – 2,1% wszystkich zdarzeń,
  • szkół – 1,9% wszystkich zdarzeń,
  • innych miejsc – 16,8% wszystkich zdarzeń.

Z powyższych danych można wyciągnąć następujący wniosek: do większości wypadków wcale nie dochodziło na drogach, lecz w domach. Co istotne, największą grupę poszkodowanych stanowiły osoby mające 65 lat i więcej – w 2023 roku było ich aż 58%. Nieco mniej wypadków w domu (37,1%) dotyczyło osób w wieku 18-64 lat, a zaledwie 4,9% dzieci i nastolatków do 17. roku życia.

Co z tego wynika? Nawet jeśli czujesz się bezpiecznie we własnych czterech ścianach, nie rezygnuj całkowicie z ostrożności na co dzień. Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

Zabezpieczenia przed włamaniem – jak chronić dom?

Tym, co wywołuje największe obawy u właścicieli nieruchomości, jest bez wątpienia włamanie. Tylko w grudniu 2024 w Warszawie i sąsiadujących z nią powiatach doszło do 4 086 takich zdarzeń – jak wynika z danych Komendy Stołecznej Policji. Możesz jednak zmniejszyć szanse na to, że Twój dom trafi do tych statystyk.

Pierwszym krokiem w przypadku kradzieży z włamaniem jest sforsowanie zewnętrznych zabezpieczeń, czyli najczęściej drzwi lub bramy garażowej, jeśli znajduje się on w bryle budynku. Aby utrudnić złodziejom pracę, upewnij się, że wybrana przez Ciebie stolarka cechuje się wysoką klasą ochrony antywłamaniowej. W przypadku drzwi zalecane modele to od RC3 do RC6, które są wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, a w przypadku bram – od RC3 do RC5.

Nieco więcej trudności w tym zakresie mogą sprawiać okna, które są wykonane z mniej trwałego materiału. Mocne uderzenie młotkiem wystarczy, by wybić szybę i zapewnić sobie swobodny dostęp do środka. Zabezpieczenie budynku przed takimi zdarzeniami mogą stanowić rolety antywłamaniowe opuszczane nie tylko na noc, ale też wtedy, gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas.

Gdy wyjeżdżasz z domu na dłużej, nie pozostawiaj cennych przedmiotów na widoku. Zamiast tego zamknij je w sejfie, którego nie znajdzie nikt niepowołany, a nawet jeśli mu się to uda – nie otworzy go. Dobrym pomysłem może okazać się również zamontowanie porządnego oświetlenia zewnętrznego i alarmu. W wielu przypadkach już sam widok takiego systemu odstrasza włamywacza, który chce uniknąć problemów i stawia na mniej kłopotliwe cele. Instalacja alarmowa może być połączona z Twoim telefonem lub z firmą ochroniarską, która w razie potrzeby pojawi się błyskawicznie na miejscu i przyłapie złodziei na gorącym uczynku.

Zabezpieczenia przed pożarem – jak chronić dom przed ogniem?

W kontekście ochrony przeciwpożarowej ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Dużą rolę odgrywa w niej przegląd instalacji elektrycznej, który zgodnie z prawem należy przeprowadzać raz na 5 lat – jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, by robić to częściej z myślą o własnym bezpieczeństwie. Przysłuży się to również żywotności urządzeń elektrycznych, które staną się dzięki temu mniej narażone na przepięcie i spalenie.

Wiele potencjalnych zagrożeń można również wykryć na wczesnym etapie zanim przerodzą się w pożar trawiący wszystko, co staje mu na drodze. Zadbaj o to, aby w Twoim domu znajdowały się sprawne czujniki dymu i czadu, które ostrzegą Cię o potencjalnym pożarze jeszcze zanim pojawią się pierwsze płomienie. Ułatwi Ci to ewakuację i wezwanie odpowiednich służb. Pamiętaj o regularnej wymianie baterii w czujnikach – wiele z nich emituje sygnał dźwiękowy w razie wyczerpania, co przypomni Ci o tym obowiązku.

Zagrożenie pożarem niosą też ze sobą urządzenia elektryczne, z których korzystasz na co dzień. Wkładając wtyczkę do kontaktu należy mieć zawsze suche ręce, a przy jej wyciąganiu nie wolno szarpać za kabel. W ten sposób możesz doprowadzić do wyrwania gniazdka ze ściany i zwarcia, którego skutkiem będzie pożar.

Chociaż prawo nie zobowiązuje Cię do posiadania gaśnicy w budynku jednorodzinnym, warto o tym pomyśleć. Rozmieszczając kilka z nich w strategicznych miejscach, zyskasz łatwy dostęp do środka gaśniczego w całym obszarach domu, co w wielu przypadkach umożliwi zdławienie ognia w zarodku.

Używanie w domu gazu (z butli lub instalacji) również wpływa na podwyższenie ryzyka pożarowego. To paliwo jest bowiem wybuchowe, więc nieostrożne obchodzenie się z nim może okazać się groźne w skutkach. Aby uniknąć takich sytuacji, nie wykonuj żadnych prac instalacyjnych w tym zakresie na własną rękę. Powinien zająć się tym wykwalifikowany monter, który zadba o szczelność wszystkich łączeń. Pamiętaj również o tym, że pomieszczenia, w których jest używany gaz, muszą być dobrze wentylowane – nie należy więc zasłaniać niczym kratek wentylacyjnych.

Bezpieczeństwo dzieci w domu – co warto zrobić?

Kwestie związane z bezpieczeństwem w domu stają się szczególnie ważne, gdy rodzina się powiększa i pojawiają się w niej dzieci. W ich przypadku lista potencjalnych zagrożeń jest długa i wymaga dużej kreatywności – bo głowa dzieci jest pełna różnych pomysłów.

Zagrożenie dla najmłodszych domowników stanowią przede wszystkim ostre przedmioty. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, przedmioty te należy trzymać w miejscach dla nich niedostępnych – najlepiej wysoko i pod kluczem. Jeśli to niemożliwe, zabezpiecz szafki lub szuflady specjalnymi blokadami.

Nie należy też lekceważyć zagrożenia dla bezpieczeństw, jakie niesie za sobą korzystanie z prądu elektrycznego w domu. Włożenie palca czy widelca do kontaktu albo próba wpięcia wtyczki urządzenia elektrycznego przy użyciu mokrych dłoni mogą doprowadzić do porażenia dziecka prądem. To natomiast stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, lecz nawet życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, rozważ zabezpieczenie kontaktów za pomocą specjalnych zaślepek.

Jeszcze więcej pracy czeka rodziców najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają odkrywać świat na własnych zasadach. Aby ochronić je przed różnymi urazami, gdy na chwilę spuścisz je z oczu, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • blokady na okna i drzwi balkonowe, które zapobiegną przytrzaśnięciu nimi palców,
  • bramki na schody, które uniemożliwią wchodzenie po nich i schodzenie bez nadzoru rodziców,
  • miękkie nakładki na ostre ranty mebli,
  • zamknięcie plączących się kabli od urządzeń elektrycznych i przedłużaczy w specjalnych osłonach.

Bezpieczne przechowywanie niebezpiecznych substancji w domu

W kontekście bezpieczeństwa w domu ważne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na leki i chemię domową, czyli wszystko, czego używasz do utrzymania domu w czystości. Kolorowe etykiety i słodkie, kwiatowe zapachy mogą okazać się kuszące dla dzieci, tymczasem spożycie jakiegokolwiek z tych środków, a nawet ich kontakt ze skórą, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu detergenty i wyposażenie apteczki, podobnie jak ostre przedmioty, trzeba trzymać w miejscach, do których najmłodsi domownicy nie mogą dostać się bez nadzoru dorosłego.

To samo dotyczy także preparatów, które trzymasz w garażu. Farby, lakiery czy rozpuszczalniki powinny znajdować się w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby ich opary nie ulatniały się na zewnątrz. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta domowe, warto też przechowywać takie środki wysoko lub w szafkach z dodatkowymi zabezpieczeniami, aby uniemożliwić ich przypadkowe spożycie.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Ubezpieczenie domu – dodatkowa ochrona mienia

Nawet wdrażając wszystkie wyżej wymienione rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa w domu, nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia. Możesz jednak pójść o krok dalej i zapewnić sobie ochronę przed finansowymi skutkami szkód związanych z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości – a poczujesz się bezpiecznie chociażby w tym kontekście.

W LINK4 znajdziesz szereg możliwości. Ubezpieczając mienie od pożaru i innych zdarzeń losowych, zwróć uwagę również na dodatkowe możliwości:

  • ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku,
  • ubezpieczenie szyb od stłuczenia,
  • ubezpieczenie od przepięcia,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej Twojej i domowników.

Chcąc zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, możesz wybrać wszystkie z nich albo tylko niektóre. Wszystko sprowadza się tu do Twoich indywidualnych preferencji. Zakres ochrony musi być dopasowany do rzeczywistych potrzeb domowników. W każdym wariancie ubezpieczenia domu w LINK4 otrzymujesz assistance domowy w standardzie.

Doskonałym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. W tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody, które powstały w okresie ochrony ubezpieczeniowej wskutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Wyjątek od tej zasady stanowią tylko konkretne zdarzenia, które zostały ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Gdy w domu mieszkają dzieci, warto mieć na uwadze przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Nie zapominaj o potencjalnych szkodach, do których mogą doprowadzić najmłodsi mieszkańcy Twojego domu na innych osobach oraz ich mieniu. Zbyt mocno kopnięta piłka lub utrata równowagi na rowerze to tylko kilka sytuacji zagrażających mieniu sąsiadów. Jeśli nie chcesz płacić z własnej kieszeni za wybitą szybę czy przerysowany bok samochodu, rozważ zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Twojej i domowników. W takim przypadku finansowe skutki szkód spowodowanych przez dziecko (a także przez Ciebie i mieszkające z Tobą zwierzęta domowe) innym osobom pokryje LINK4 – do wysokości sumy ubezpieczenia.

Podsumowanie

Gdy kupujesz własny dom, z pewnością zależy Ci na tym, by czuć się bezpiecznie. Niestety, zagrożenia mogą czyhać na Ciebie nawet podczas wykonywania zwykłych czynności, jak używanie urządzeń elektrycznych czy gazu do gotowania, wpinanie wtyczki do gniazdka, schodzenie ze schodów lub zabawa z dziećmi. Wdrażając odpowiednie zasady bezpieczeństwa i wyposażając nieruchomość w nowoczesne rozwiązania technologiczne, możesz jednak zmniejszyć poziom ryzyka w wielu sytuacjach – należy to tylko dobrze przemyśleć i dopasować do rzeczywistych potrzeb.

Szukając sposobu na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w domu, możesz rozejrzeć się za ubezpieczeniem nieruchomości, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom. W LINK4 znajdziesz ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka z możliwością rozszerzenia zakresu. Sprawdź dostępne opcje, a gdy już podejmiesz decyzję – dokonaj zakupu w dogodny sposób. Do dyspozycji masz trzy różne metody: kalkulator online, rozmowa telefoniczna (22 44 44 79) lub wizyta u agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Potrzebujesz kompleksowej ochrony? Zobacz, jakie rozszerzenia masz jeszcze w polisie

  • Assistance domowy, to bardzo wygodne rozwiązanie, które zabezpieczy Ciebie i Twój dom na wypadek różnych zdarzeń losowych. Podczas pożaru czy zalania potrzebne jest nie tylko odszkodowania, ale i bieżące wsparcie. Różnego rodzaju usterki również wymagają sprawnej interwencji.

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim przez Ciebie, a także Twoje dziecko lub zwierzę domowe.

  • Ubezpieczamy  prawne interesy Ubezpieczonego związane z czynnościami życia prywatnego. W ramach ubezpieczenia pomocy prawnej LINK4 zapewnia Ubezpieczonemu możliwość skorzystania z usług prawnych oraz pokrycie ich kosztów w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego.

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania

    Jakie są podstawowe elementy systemu alarmowego w domu?

    To zależy w dużej mierze od tego, jaki model wybierzesz. Każdy z nich musi jednak składać się z centrali alarmowej, manipulatora, czujników rozmieszczonych w strategicznych miejscach, sygnalizatorów (np. emitujących głośne dźwięki i ostre światło) oraz czegoś, co będzie odbierać powiadomienia (np. Twojego telefonu).

    Jakie zabezpieczenia powinny być obowiązkowe w każdym domu?

    Absolutne minimum, dzięki któremu będziesz czuć się bezpiecznie we własnym domu, to drzwi i rolety antywłamaniowe, a także czujniki dymu, gazu, tlenku węgla i czadu. Warto też rozważyć alarm antywłamaniowy, zwłaszcza jeśli często wyjeżdżasz na dłuższy czas.

    Co zrobić, aby zabezpieczyć dom przed pożarem?

    Zadbaj o to, by w domu znajdowały się sprawne gaśnice, jak również czujniki gazu, dymu i czadu, które ostrzegą Cię przed zagrożeniem i umożliwią sprawną ewakuację. Pamiętaj też o tym, by regularnie przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej i gazowej.

    Jakie ubezpieczenie warto wykupić dla domu, aby zapewnić sobie pełną ochronę?

    To zależy od Twoich indywidualnych potrzeb w tym zakresie. W LINK4 znajdziesz całą gamę produktów, które powinny sprostać Twoim oczekiwaniom, w tym ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.

    Źródła:

    1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/pomoc-dorazna-i-ratownictwo-medyczne-w-2023-roku,14,8.html
    2. https://ksp.bip.policja.gov.pl/ksp/statystyki/27829,Kradziez-z-wlamaniem.html

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Ubezpiecz dom lub
    mieszkanie