Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pierwszy samochód. Co warto kupić dla młodego kierowcy? TOP 5 propozycji

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 53 sek.

Jakimi czynnikami kierować się, wybierając pierwszy samochód? Które modele są polecane dla młodych kierowców? I o czym jeszcze warto pamiętać, dołączając do grona zmotoryzowanych? Dzisiejszy poradnik przyniesie odpowiedzi na te pytania dotyczące zakupu pierwszego samochodu.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dla wielu symbol wejścia w dorosłość, a zakup swojego auta przez młodego kierowcę to pierwszy krok w stronę usamodzielnienia się. Jednak przy wyborze pierwszego własnego samochodu mają prawo nasuwać się pewne pytania, wątpliwości i dylematy. 

Zbieranie doświadczenia w roli kierowcy, bez instruktora czy egzaminatora u boku, może mieć bowiem duży wpływ na dalszą kulturę jazdy. Dodatkowo pierwszym miesiącom za kółkiem mogą towarzyszyć zdarzenia, z którymi doświadczeni użytkownicy pojazdów mechanicznych spotykają się stosunkowo rzadko, jak stłuczki parkingowe, przetarcia o elementy infrastruktury drogowej czy nawet kolizje. Z tego powodu pierwszy samochód powinien być nie tylko bezpieczny dla młodego kierowcy, ale też niezbyt drogi – aby ewentualne uszkodzenia nie wiązały się z wysokimi stratami finansowymi.

Zobacz, czym się kierować, kupując samochód dla młodego kierowcy, i jakie modele mogą okazać się dobrym wyborem.

Pierwsze auto dla młodego kierowcy. Na co zwrócić uwagę?

Nabycie auta to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, dlatego przy jego wyborze należy wszystko dobrze przemyśleć. Decydując się na zakup, warto z pewnością rozsądnie zagospodarować budżet. Nie tyczy się to samej ceny pojazdu, lecz również jego dalszego utrzymania – przyjrzyj się m.in. pojemności silnika czy cenom części zamiennych i serwisowania samochodu młodego kierowcy. Zakup auta i koszty, jakie później trzeba włożyć w jego utrzymanie, nie powinny przekraczać Twoich możliwości finansowych.

Zainteresowanie młodych kierowców, zwłaszcza tych pełnoletnich od niedawna, budzą przede wszystkim szybkie, sportowe samochody, które niosą za sobą prestiż oraz ekstremalne emocje. Warto jednak mieć na uwadze to, że brak doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu pojazdów może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, jeśli użytkownik będzie mieć do dyspozycji dużą pojemność silnika i imponujące przyspieszenie. Na takie auto warto zdecydować się wtedy, gdy masz już wystarczające umiejętności do tego, by nad nim zapanować w trudnych sytuacjach.

Czy opłaca się kupić młodemu kierowcy nowe auto? To zależy od indywidualnych preferencji w tym zakresie. Pojazdy, które nie miały wcześniej innego właściciela, nie są tak wyeksploatowane jako samochody używane, co przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania. Z drugiej strony, zakup takiego modelu wiąże się z dużym wydatkiem. Z pewnością zależy Ci zatem na tym, by taki pojazd jak najdłużej cieszył pięknym wyglądem i nie stracił szybko na wartości.

Jeśli młody kierowca dopiero zbiera pierwsze doświadczenia za kółkiem, można spodziewać się po nim drobnych przecierek i wgniotek. Przy nowym aucie okażą się one większą stratą niż w przypadku samochodu używanego, który już nosi na sobie jakieś ślady eksploatacji.

Po ustaleniu dostępnego budżetu warto też uwzględnić indywidualne potrzeby młodego kierowcy, który zamierza użytkować auto. W tej kwestii zastanów się przede wszystkim nad tym, do czego jest potrzebny samochód oraz jaką trasę będzie pokonywać na co dzień. Oszacuj m.in., gdzie i jak często będziesz jeździć. Określ też liczbę pasażerów, bo nie każdy od razu potrzebuje dużego, rodzinnego auta dla pięciu osób.

Gdy wybierasz pierwszy samochód, pamiętaj również o jego wyposażeniu. Oswajanie się z nowym pojazdem i jego samodzielnym prowadzeniem powinno być kluczowe dla świeżo upieczonego kierowcy. Nie chodzi tu tylko o podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem prowadzącego pojazd i innych uczestników ruchu drogowego, lecz także o utrwalenie wszystkiego, czego nauczyło się na kursie. Dlatego też pierwsze auto powinno być wyposażone w funkcje takie jak poduszki powietrzne, ABS, wspomaganie kierownicy czy plastikowe zderzaki. Doskonałym dodatkiem, który wspomaga jazdę, jest też czujnik parkowania.

Wybierając pierwsze auto, warto poprosić o pomoc innego doświadczonego kierowcę czy zaprzyjaźnionego mechanika. Takie wsparcie będzie przydatne szczególnie przy zakupie używanego pojazdu. Osoba z dłuższym stażem zainteresuje się szczegółami stanu technicznego, o których możesz nawet nie pomyśleć. Będzie także bardziej wyczulona na próbę oszustwa, a niekiedy po prostu ostudzi entuzjazm, odwodząc Cię od pochopnej, niezbyt praktycznej decyzji.

Przeczytaj również: Jak wybrać samochód do 10 tysięcy złotych? Sprawdź, co warto kupić

Czego unikać przy wyborze auta dla młodego kierowcy?

Jak już wspomnieliśmy, samochód dla młodego kierowcy wcale nie musi być nowy, drogi i szybki. Solidne, używane auto ze średniej półki cenowej pozwoli uczyć się pożądanych nawyków i zdobywać doświadczenie bez obawy o to, ile mogą kosztować ewentualne pomyłki.

Kupując pierwszy samochód po zdaniu prawa jazdy, warto unikać następujących rozwiązań, które mogą sprawiać problemy młodemu kierowcy:

  • silnik Diesla – choć jest oszczędny w użytkowaniu, to jego serwisowanie i naprawy potrafią sporo kosztować. Tym samym nierzadko przekraczają finansowe możliwości młodego użytkownika, zwłaszcza jeśli ten właśnie startuje w dorosłość,
  • automatyczna przekładnia – automat jest drogi w naprawie, a zaledwie kilka pomyłek wystarczy, by okazała się ona konieczna. Co więcej, brak praktyki w obsłudze manualnej skrzyni biegów może utrudnić Ci wybór kolejnego samochodu,
  • drogie zawieszenia – np. pneumatyczne czy wielowahaczowe. Ich eksploatacja jest kosztowna, a do tego łatwo o ich uszkodzenie, jeśli młody kierowca nie zastosuje odpowiednich środków ostrożności,
  • bardzo tanie auto – niska cena najpewniej wiąże się z dużym wyeksploatowaniem pojazdu, co z kolei może świadczyć o jego wysokiej awaryjności. Dla młodego kierowcy oznacza to nie tylko wiele wydatków, ale też dużo stresu i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji w trasie.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. TOP 5 propozycji

Kiedy już wiadomo, jaki kryteriami się kierować, czas na kolejny krok – wybór konkretnego pojazdu. Tę decyzję nie jest tak łatwo podjąć, ponieważ możliwości na rynku są ogromne, a każdy ma indywidualne potrzeby i zwraca uwagę na inne aspekty. 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, co sprawdzi się jako pierwszy samochód dla młodego kierowcy – oto lista najpopularniejszych modeli polecanych dla osób, które niedawno zdobyły uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Przyjrzyj się naszym propozycjom i sprawdź, czy któraś wpadnie Ci w oko.

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się tu jedynie do fabrycznego wyposażenia, jeśli zależy Ci na większym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa. Z biegiem czasu możesz zawsze doposażyć samochód w opcjonalne rozwiązania, jak czujniki parkowania czy tylna kamera cofania.

Fiat Seicento – pierwszy samochód klasy miejskiej

Seicento to idealny wybór na pierwszy samochód dla osób z nieco mniejszym budżetem, które nie mają wygórowanych wymagań co do wyposażenia. To auto najlepiej sprawdzi się dla jednej (góra dwóch osób), które mieszkają w mieście bądź na jego obrzeżach. Model ten jest stosunkowo tani w użytkowaniu i utrzymaniu, a dzięki niewielkim gabarytom wygodnie się go prowadzi czy parkuje.

Z punktu widzenia młodego kierowcy niezwykle istotna jest też popularność tego samochodu w Polsce. Dzięki temu nie tylko masz szansę na znalezienie zadbanego egzemplarza w rozsądnej cenie, ale też nie natrafisz na problemy, szukając części zamiennych czy mechanika znającego się na tym konkretnym aucie.

Škoda Citigo – miejski samochód kompaktowy

To kolejny przykład miejskiego auta dla młodego kierowcy, które bez problemu może służyć jako pierwszy samochód. Pomimo upływu lat ten model wciąż prezentuje się przyzwoicie, zarówno jeżeli chodzi o aspekty wizualne, jak i parametry techniczne. Pojazd ten dostosowany jest nawet do jazdy w kilka osób bez klaustrofobicznego poczucia braku przestrzeni.

Młodzi kierowcy doceniają w tym samochodzie chociażby panoramiczne szyby, które zapewniają doskonałą widoczność i ułatwiają wykonywanie precyzyjnych manewrów. Nie bez znaczenia pozostaje również stabilność, którą auto zachowuje nawet w obliczu bocznych podmuchów wiatru.

Zobacz też: Samochód nowy czy używany? Na jaki warto się zdecydować? Wady i zalety

Fiat Punto – praktyczny subkompakt dla młodego kierowcy

Jeden z flagowych modeli włoskiego producenta samochodów, który doczekał się aż pięciu generacji – często spotkasz go nie tylko na polskich drogach. Dzięki dużej popularności tego samochodu z łatwością zdobędziesz części zamienne. Przyzwoite wymiary sprawią natomiast, że podróż będzie komfortowa nawet z kilkoma pasażerami na pokładzie. 

Toyota Yaris – jedna z najpopularniejszych opcji przy wyborze pierwszego samochodu

Samochód ten podbił serca zmotoryzowanych jakością wykonania, niezawodnością i wytrzymałością. Dzięki dość niskiemu spalaniu nie wymaga wysokich kwot wydawanych na tankowanie. Jest to zatem auto idealnie dostosowane do potrzeb osób, które codziennie pokonują kilkukilometrową trasę typu dom-praca.

Opel Astra – najlepszy samochód dla miłośników przestronnych wnętrz

Kultowa Astra będzie wyborem skrojonym pod Ciebie, jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni niż oferowana przez wcześniej wspomniane propozycje. Pomimo większych gabarytów kierowanie tym autem opanujesz stosunkowo szybko i nawet parkowanie nie będzie problemem. Dzięki ogromnej popularności Opla Astry, części zamienne do tego samochodu są tanie i łatwo dostępne.

To właśnie te opcje najczęściej wskazywane są przez ekspertów jako najlepszy pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Znajdują się tutaj propozycje dla osób, które potrzebują zarówno więcej miejsca, jak i tych, którzy z reguły samotnie poruszają się na krótkich trasach. 

Wszystkie wspomniane auta łączą dość niskie koszty eksploatacji, łatwość w obsłudze oraz niska cena wyjściowa – na rynku wtórnym ceny zaczynają się już od około 5-10 tysięcy złotych.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Pierwsze auto? Nie zapomnij o bezpieczeństwie młodego kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego

Kupując pierwszy samochód dla młodego kierowcy, należy pamiętać też o kwestii ubezpieczenia – bez niego podróż grozi mandatem czy wysokimi kosztami naprawy lub innymi konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń. 

Absolutne minimum stanowi tu obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, do którego można dokupić nieobligatoryjne AC (autocasco – dobrowolne, lecz zalecane ubezpieczenie auta). Oba produkty zapewniają poczucie bezpieczeństwa w związku z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu mechanicznego.

Wysokości składki OC i AC uzależniona jest od wielu czynników. Przy ubezpieczeniu samochodu najważniejsze są parametry z nim związane – rok produkcji, marka i model czy typ nadwozia. Ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę, jest też pojemność silnika – im większa, tym wyższa może okazać się kwota składki.

Zobacz także: Gaz w samochodzie. Czy instalacja LPG się opłaca?

Jaki pierwszy samochód wybrać? Kilka słów na koniec

Kupno pierwszego samochodu to wielka chwila w życiu młodego kierowcy. Aby wybrać odpowiedni pojazd, należy określić swój budżet oraz częstotliwość i sposób użytkowania auta, a także pamiętać o jego wyposażeniu. Kupując pierwsze auto, warto natomiast zrezygnować z dużej pojemności silnika, drogiego zawieszenia i automatycznej skrzyni biegów, która bywa awaryjna i droga w naprawie.

Przy zakupie warto też zadbać o towarzystwo bardziej doświadczonego kierowcy, który podpowie, co sprawdzi się najlepiej na pierwsze auto. Będzie także zwracał uwagę na kwestie, które nawet nie przyjdą Ci do głowy, a także pomoże uchronić Cię przed nieuczciwymi sprzedawcami, na których można natrafić w szczególności na rynku pojazdów używanych.

Kiedy już podejmiesz decyzję o tym, jaki samochód kupić, nie zapomnij o ubezpieczeniu. W LINK4 możesz nabyć zarówno OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, jak i NNW czy Assistance. Warto rozważyć także dodatkowe ubezpieczenie AC (Autocasco), które pokryje koszty naprawy uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży Twojego samochodu.

W LINK4 w ramach ubezpieczenia AC masz do dyspozycji 3 warianty likwidacji szkody:

  • ASO – naprawa pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi,
  • Warsztat – naprawa w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym,
  • Kosztorys – wycena szkody przez rzeczoznawcę, otrzymanie odszkodowania i naprawa auta we własnym zakresie.

W ramach wariantów ASO i Warsztat możesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Gdy Twój pojazd ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy w warsztacie, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy na okres do 7 dni.

Zakupu ubezpieczeń możesz dokonać na różne sposoby: w kalkulatorze online, telefonicznie (22 444 44 23) lub po umówieniu się na spotkanie z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Rejestracja samochodu Gliwice, Rejestracja samochodu Jarosław

Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Opcjonalne ubezpieczenie samochodu w wariancie ALL RISK, które chroni Twoje auto od następstw różnych zdarzeń, np. uszkodzenia na skutek wypadku, działania sił natury czy w razie kradzieży.

  • Szukasz sposobu na komfortową podróż dla Ciebie i Twoich bliskich? Z ubezpieczeniem Assistance zapewnisz sobie ochronę ubezpieczeniową, obejmującą organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej, samochodu zastępczego, pomocy w podróży oraz pomocy informacyjnej. Wybierz jeden z 3 wariantów i ciesz się spokojem!

    FAQ – najczęściej zadawane pytania

    Jaki samochód jest najlepszy dla młodego kierowcy?

    Z ekonomicznego punktu widzenia warto zdecydować się na samochód używany pochodzący ze sprawdzonego źródła. Jego zakup nie musi wiązać się z dużym wydatkiem, a jednak ewentualne szkody na lakierze czy blacharce okażą się mniej kosztowne niż w przypadku nowego auta. 

    Na zakupie pierwszego samochodu nie warto też zbytnio oszczędzać – powinien być w pełni sprawny, mało awaryjny i tani w eksploatacji oraz w potencjalnych naprawach. Należy też koniecznie sprawdzić historię pojazdu i kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, a nie będziesz mieć problemów w późniejszej eksploatacji.

    Co wybrać na pierwsze auto dla młodego kierowcy do 20 tysięcy?

    W takim budżecie idealne dla początkującego kierowcy okażą się m.in. samochody kompaktowe pokroju Mazdy 3, Peugeota 308 czy Ford Focusa II. Dobrym wyborem będzie również samochód miejski z segmentu C, jak chociażby Toyota Auris, czy auto subkompaktowe – np. Volkswagen Polo z nowszych roczników. Wszystkie są nie tylko przystępne cenowo, ale też tanie w późniejszej eksploatacji, zwłaszcza pod względem serwisowania samochodu młodego kierowcy.

    Jak wybrać pierwszy samochód?

    Z punktu widzenia początkującego kierowcy najważniejsze są bezpieczeństwo (np. sprawne poduszki powietrzne), łatwe prowadzenie samochodu, niskie zużycie paliwa, przystępna cena i koszty utrzymania auta. Warto też zwrócić uwagę na drobne udogodnienia, które znacząco podniosą komfort użytkowania, jak chociażby czujniki parkowania czy wspomaganie kierownicy.

    Ile trwa status młodego kierowcy?

    Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, status młodego kierowcy obowiązuje przez dwa lata od momentu wydania prawa jazdy. W tym okresie trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami, np. w kontekście limitów prędkości, liczby punktów karnych czy braku możliwości podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy.

    Jakie pierwsze auto warto kupić do 5 tysięcy?

    Dysponując takim budżetem na samochód używany dla młodego kierowcy, możesz rozejrzeć się za następującymi modelami: Toyota Yaris, Ford Fiesta, Škoda Fabia, Fiat Punto, Volkswagen Polo lub Renault Clio. Przed zakupem samochodu zadbaj jednak o dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego. Tańszy model wcale nie musi oznaczać jego wysokiej awaryjności. Równie dobrze możesz trafić na przystępne cenowo egzemplarze, które są zadbane – cena wynika jednak z wieku auta.

    Źródła:

    1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20110300151

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20