Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana filtra oleju. Instrukcja krok po kroku

Czas czytania: 4 min. 17 sek.

Jako właściciel samochodu musisz pamiętać o wielu czynnościach. Istotne są nie tylko aktualny przegląd techniczny i ważne ubezpieczenie OC – konieczna jest także np. regularna wymiana filtra oleju. Przekonaj się, dlaczego to takie ważne.

Spis treści:
1. Wymiana filtra oleju. Co ile powinno się to robić?
2. Jak wymienić filtr oleju? Instrukcja krok po kroku
3. Filtr oleju – wymiana zawsze przy zmianie oleju?
4. Wymiana filtra oleju. Podsumowanie

Żeby utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym, należy pamiętać m.in. o regularnej wymianie oleju. To bez wątpienia ważna czynność, która może uchronić silnik przed poważniejszymi awariami, a jednocześnie zapewnia prawidłową pracę jednostki. Równie istotna jest jednak wymiana filtra oleju, dzięki któremu świeżo wlany środek będzie mógł być efektywnie oczyszczany. Dowiedz się, kiedy i dlaczego należy wymienić taki element. 

Wymiana filtra oleju. Co ile powinno się to robić?

Regularna wymiana oleju to czynność, o której powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu. Powinno się ją wykonywać przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 10-15 tys. km (w zależności od zaleceń producenta). Interwałów w wymianie oleju nie należy przedłużać, grozi to bowiem uszkodzeniem wielu różnych elementów jednostki napędowej.

Olej ma za zadanie przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poślizgu podczas pracy silnika. W jego skład wchodzą różne dodatki i ulepszacze, które mają za zadanie rozpuszczać wytrącające się zanieczyszczenia (nagar) oraz dbać o to, aby powierzchnie podzespołów, z którymi ma styczność, pozostały w dobrym stanie jak najdłużej.

Trzeba wiedzieć o tym, że im olej jest starszy i im wyższy jest jego “przebieg”, tym gorsze ma właściwości. Chodzi tutaj zarówno o kwestie związane z konserwacją silnika, jak i jego skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń.

Żeby zadbać o czystość oleju, w samochodzie stosowany jest filtr oleju. To podzespół, który ma za zadanie mechanicznie oddzielić wszelkie zanieczyszczenia, które da się odfiltrować. Dzięki temu chronisz swój silnik przed zużyciem – w końcu odkładający się nagar czy szlam może mieć dla jednostki bardzo szkodliwe skutki. 

Dobrze jest wiedzieć, że gdy interesuje Cię wymiana filtra oleju, cena takiej usługi wraz z kosztem samego elementu nie jest wysoka. A – zważywszy na ogromne korzyści, jakie daje ta czynność – jest to rozwiązanie, na którym nie warto oszczędzać.

Sprawdź także: Wymiana oleju w samochodzie – kiedy należy to robić?

wymiana-filtra-oleju

Jak wymienić filtr oleju? Instrukcja krok po kroku

Czy każdy kierowca powinien wiedzieć jak wymienić filtr oleju? Prawda jest taka, że nie jest to wiedza potrzebna podczas codziennej eksploatacji. O wiele ważniejsze jest to, aby mieć świadomość, jak bardzo istotna jest to czynność. 

Wymiana filtru oleju – cena tej usługi wcale nie jest wygórowana. Jeżeli jednak podejmujesz się samodzielnej wymiany środka smarującego, dobrze jest wiedzieć jak wymienić filtr oleju. Zanim jednak przejdziesz do jego wymiany – należy zlać stary olej. W końcu, żeby wymiana przyniosła oczekiwane skutki, nowy element powinien mieć już styczność wyłącznie ze świeżym środkiem. 

Pierwszym krokiem jest zawsze odkręcanie filtra oleju – jednak zanim to zrobisz, musisz go… zlokalizować. W niektórych pojazdach element ten znajduje się pod maską – wówczas czynność jest stosunkowo łatwa. Jak odkręcić filtr oleju, jeżeli znajduje się on pod podwoziem? W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z kanału lub podnośnika.

Odkręcanie filtra oleju nie jest wbrew pozorom prostą sprawą. Żeby było to możliwe – konieczne jest posiadanie odpowiedniego klucza. Jak odkręcić filtr oleju bez niego? W takiej sytuacji konieczne jest użycie klucza płaskiego (co jednak wcale nie czyni całej czynności łatwą). 

Innym sposobem, na który często decydują się osoby, które nie posiadają odpowiednich narzędzi, jest przebicie filtra, dzięki któremu możliwe jest jego późniejsze odkręcenie. Pamiętaj jednak, żeby podczas tej czynności zachować szczególną ostrożność – aby nie uszkodzić znajdujących się w pobliżu elementów.

O czym należy pamiętać, zdejmując filtr oleju? Wymiana tego elementu na pewno nie należy do “czystych”. Po odkręceniu filtra może wylać się trochę oleju. Dobrze jest o tym pamiętać i odpowiednio się przed tym zabezpieczyć. 

Gdy już wiesz, jak odkręcić filtr oleju, kolejne kroki są o wiele łatwiejsze. Po demontażu tego elementu wystarczy – co do zasady – wkręcić nowy filtr. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas tej czynności wymienić także uszczelkę. Podczas jej montażu należy posmarować ją olejem, aby zapewnić szczelność połączenia. 

wymiana-filtra-oleju

Filtr oleju – wymiana zawsze przy zmianie oleju?

Producenci zalecają, aby wymiana filtra oleju odbywała się podczas każdorazowej wymiany oleju. Oznacza to, że element ten powinien być zmieniony na nowy przynajmniej raz w roku – albo co 10-15 tysięcy kilometrów (w zależności od zaleceń producenta). Jednak czy interwał ten zawsze powinien wyglądać w ten sposób?

Wymiana samego oleju bez filtra jest niewskazana. Dlaczego? Bo w ten sposób wcale nie chronisz się przed “zapchaniem filtra”. Czy w jakiejkolwiek sytuacji warto pozostawić stary filtr oleju? Wymiana tego elementu jest na tyle mało problematyczna i kosztowna, że zdecydowanie nie warto go zostawiać. Pamiętaj, że filtr zmniejsza ryzyko, że na tłokach czy zaworach będzie odkładać się szkodliwy nagar. 

Jeżeli poprzedni właściciel samochodu wymieniał wyłącznie olej bez filtra – najlepiej, jeśli Ty zrobisz to najszybciej, jak to możliwe. Dobrze jest w tym momencie wykonać także płukankę silnika, aby efektywnie pozbyć się zanieczyszczeń, które mogły odłożyć się w jednostce napędowej.

Zobacz również: Dlaczego “silnik bierze olej”? Przyczyny, objawy i rozwiązania

wymiana-filtra-oleju

Wymiana filtra oleju. Podsumowanie

Dobrze jest wiedzieć, jak przebiega wymiana filtra oleju. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o tym, żeby robić to regularnie. Pilnowanie takich terminów to prosty sposób na przedłużenie życia Twojego auta. 

Pamiętaj o tym, że filtr oleju to tylko jeden z elementów, które należy regularnie wymieniać w samochodzie. Filtr powietrza ma ogromny wpływ na to, jak pracuje silnik. Warto go wymieniać przynajmniej raz w roku albo co ok. 20 tysięcy kilometrów. Niezwykle istotny jest też filtr paliwa, który należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. 

Do tego dochodzi wymiana filtra kabinowego, który odpowiada za czystość powietrza w aucie. Dla najwyższego komfortu siebie i swoich pasażerów – warto dbać o to, aby były one wymieniane przynajmniej raz w roku, jednak niekiedy wskazana jest częstsza wymiana. 

Gdy zadbasz o dobry stan techniczny samochodu, nie zapominaj także o kwestiach związanych z ubezpieczeniami. Jako właściciel pojazdu masz obowiązek posiadać ważną polisę OC. Dzięki temu, jeżeli będziesz sprawcą kolizji drogowej, to właśnie z tego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej. 

Oprócz tego warto zainteresować się innymi ubezpieczeniami w ofercie LINK4. Dzięki Autocasco możesz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia lub kradzieży auta. Mając taką polisę, możesz liczyć na to, że uzyskasz pomoc nawet gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji.

Jeżeli chcesz się zabezpieczyć na wypadek różnych awaryjnych sytuacji, dobrze jest wykupić także ochronę w ramach assistance. Dzięki niej, jeżeli podczas podróży będziesz potrzebować pomocy w związku z uszkodzeniem samochodu – wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem. Zapoznaj się ze szczegółami usługi i zapewnij sobie ochronę, jakiej potrzebujesz. 

Sprawdź nasz kalkulator OC i oblicz swoją składkę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20