Zgubione prawo jazdy – co robić w takiej sytuacji?
Zgubione prawo jazdy może wprowadzić kierowcę w stan niepokoju i dezorientacji. Wielu zastanawia się, czy mogą kontynuować podróż bez fizycznego dowodu uprawnień do prowadzenia samochodu. W tym artykule wyjaśnimy, co robić po zgubieniu dokumentu i jakie konsekwencje niesie za sobą prowadzenie pojazdu bez niego.
Zgubiłeś prawo jazdy i nie przejmujesz się tym, ponieważ w 2020 roku zmiany prawne umożliwiają prowadzenie pojazdów bez fizycznego posiadania przy sobie dokumentów? Teoretycznie to prawda. Wyróżniamy jednak wiele wyjątków od reguły, które mogą Cię słono kosztować. Nie zwalnia Cię to też z obowiązku zastrzeżenia starego dokumentu i złożenia wniosku o nowy. Sprawdź więc, jak zachować się, gdy zostanie zgubione prawo jazdy, czy możesz bez niego prowadzić samochód i czy grozi Ci mandat. Dołącz do grona świadomych kierowców z LINK4 i poznaj swoje prawa oraz obowiązki.
Zgubione prawo jazdy – czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy?
Odpowiedź na to pytanie zależy od okoliczności. W pierwszym przypadku zajmiemy się sytuacją, w której kierowca prowadzi samochód w czasie , gdy zgubił prawo jazdy i jeszcze nie wyrobił nowego dokumentu. Wówczas nie ma żadnych konsekwencji, poza potrzebą załatwienia kilku formalności.
Konieczne jest zgłoszenie się do właściwego urzędu w celu wyrobienia duplikatu zgubionego prawa jazdy. Musisz tam uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł oraz złożyć komplet dokumentów, takich jak wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy, aktualne zdjęcie i dowód dokonanej opłaty. Kierowca w chwili zatrzymania przez policję nie musi obawiać się mandatu czy punktów karnych. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi mieć przy sobie ani prawa jazdy, ani dowodu potwierdzającego ważność polisy OC.
Uprawnienia i umiejętności nie wygasają w momencie utraty dokumentu, który zgubiono. Prawo jazdy jedynie potwierdza posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami określonej w nim kategorii. Każdy funkcjonariusz policji ma dostęp do bazy danych online. Wystarczy, że policjant skorzysta z bazy CEPiK, by od razu wiedzieć niemal wszystko na temat posiadanych przez Ciebie kategorii prawa jazdy i tego, czy są one aktualne.
Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy osoba kierująca pojazdem nie posiada uprawnień do prowadzenia samochodu, czyli nigdy nie zdała egzaminu państwowego lub prawo jazdy zostało jej odebrane. Na osobę taką, w razie kontroli, czeka wysoka kara finansowa.
Jakie kroki podjąć po zgubieniu prawa jazdy?
Na początek zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych. Zgubienie jakiekolwiek osobistego dokumentu każdorazowo wiąże się z ogromnym ryzykiem. Jest to w końcu utrata dokumentu zawierającego wrażliwe dane osobowe i chociaż na prawo jazdy nikt nie założy konta w banku i nie weźmie kredytu, to prawo jazdy może posłużyć jako narzędzie do kradzieży tożsamości.
Jak zatem chronić się przed tym i jak zastrzec zgubione prawo jazdy? Na szczęście nie jest to wcale trudne, czasochłonne i wymagające od Ciebie dużego zaangażowania lub wiedzy. Wystarczy zgłosić zgubione prawo jazdy do bazy dokumentów zastrzeżonych. Zrób to za pośrednictwem swojego banku, udając się osobiście do oddziału. Dokumenty zostały już zastrzeżone i masz pewność, że nikt nie skorzysta z Twoich danych osobowych? To teraz możesz przejść do wyrobienia duplikatu zgubionego dokumentu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak wyrobić zgubione prawo jazdy?
Gdzie zgłosić zgubione prawo jazdy? Wyrobienie duplikatu zgubionego prawa jazdy jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dokonanie zgłoszenia przez Internet, a drugim udanie się w tym samym celu do właściwego urzędu.
Do złożenia zgłoszenia przez Internet musisz przygotować:
- wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy,
- aktualne zdjęcie w formie elektronicznej (sprawdź wcześniej też wytyczne),
- potwierdzenie opłaty za wtórnik.
Jeżeli wniosek składasz w urzędzie, pamiętaj, aby zabrać dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Załatwiając sprawę przez Internet potwierdzasz ją za pomocą profilu zaufanego lub logowania przez bank.
W obu przypadkach na gotowy do odbioru duplikat prawa jazdy czeka się maksymalnie 30 dni, liczone od chwili złożenia wniosku.
Zgubione prawo jazdy za granicą
Zagraniczna podróż to wielkie przeżycie. Nie jesteś jednak w stanie wszystkiego przewidzieć – a zgubione prawo jazdy za granicą to jeden z przykładowych scenariuszy. Niestety, jest on w stanie pokrzyżować Twoje plany. O ile w Polsce nie jest to tak duży problem (jak pozornie mogłoby się wydawać), o tyle za granicami naszego kraju już tak. Otóż nie funkcjonuje tam przepis uprawniający do prowadzenia pojazdu bez ważnego dokumentu. Nie ma też możliwości wyrobienia duplikatu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.
Zgłoś na policję i do konsulatu lub ambasady kraju fakt zgubienia prawa jazdy. Zaświadczenie otrzymane na podstawie notatki sporządzonej przez policjanta uprawnia Cię do tego, by bezpiecznie kontynuować podróż i wrócić do kraju. Po powrocie do Polski udaj się do urzędu z wnioskiem o wydanie wtórnika – zgodnie z ww. wskazówkami.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Podsumowanie
Zgubione prawo jazdy to nie koniec świata. Wielu kierowców poruszających się różnymi autami zostawia w nich swoje prawo jazdy. Zgubione dokumenty nie blokują jednak Twoich uprawnień - nadal możesz prowadzić samochód. Samo zastrzeżenie prawa jazdy i zgłoszenie wniosku o wydanie nowego dokumentu, również nie jest szczególnie wymagające. Możesz to zrobić z pozycji użytkownika komputera (poprzez platformę ePUAP) lub dostarczyć wniosek z załącznikami do konkretnego urzędu (osobiście lub listownie).
Na pewno nie możesz jednak korzystać z auta, gdy nie jest ono ubezpieczone w zakresie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jazda samochodem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC jest nie tylko naruszeniem prawa, ale niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i prawne. W razie wypadku lub kolizji kierowca samochodu nieobjętego ubezpieczeniem OC będzie musiał pokryć wszelkie straty z własnej kieszeni, co może skutkować ogromnymi kosztami.
Sprawdź ubezpieczenie OC w LINK4. Aby poznać naszą ofertę, skorzystaj z kalkulatora. Zobacz, jakie to proste.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń pod numer (22) 444 44 44 lub napisz do nas, wypełniając formularz kontaktowy za pośrednictwem strony internetowej. Specjaliści LINK4 odpowiedzą na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Możesz także osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź również: Rejestracja samochodu Chrzanów
FAQ - Często zadawane pytania
Czy można jeździć po zagubieniu prawa jazdy?
Tak – można jeździć autem bądź motocyklem po zgubieniu prawa jazdy.Obecnie kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Tym samym nie ma żadnych przeciwwskazań względem kontynuowania jazdy po wykryciu braku fizycznego dokumentu. To ogromna zaleta, dzięki której kierowca po zgubieniu prawa jazdy może w dalszym ciągu dojeżdżać do pracy czy kontynuować działalność zarobkową i przejść do wyrobienia duplikatu bez zbędnego stresu i obaw.
Jak uzyskać duplikat prawa jazdy?
Aby uzyskać duplikat prawa jazdy, możesz zgłosić się osobiście do odpowiedniego urzędu lub skorzystać z opcji online, korzystając z profilu zaufanego. Jakie kroki podjąć? Wypełnij wniosek o duplikat prawa jazdy – formularz dostępny jest w urzędzie lub do pobrania w sieci, aby wypełnić go samodzielnie. Nie zapomnij podać, w jaki sposób preferujesz odbiór wtórnika – osobiście, czy za pośrednictwem poczty. Wśród niezbędnych dokumentów, które będą Ci potrzebne podczas składania wniosków, można wymienić: aktualne zdjęcie, dowód osobisty albo paszport, kartę pobytu (jeśli jesteś cudzoziemcem) oraz potwierdzenie opłaty za wtórnik, której dokonałeś wcześniej.
Ile kosztuje wyrobienie duplikatu prawa jazdy?
Na szczęście koszt wyrobienia duplikatu prawa jazdy nie jest bardzo wysoki, gdyż wynosi 100,50 zł.
Czy zgubienie prawa jazdy trzeba zgłosić na policję?
Jeśli jesteś całkowicie pewien, że dokument zaginął, a nie został Ci skradziony, zgłoszenie nie jest konieczne. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że nawet przypadkowo zgubione prawo jazdy może trafić w niepowołane ręce i zostać użyte w niewłaściwy sposób, na przykład do zaciągnięcia pożyczki na Twoje dane osobowe. Dlatego tak ważne jest zastrzeżenie dokumentu, gdy tylko zorientujesz się o jego utracie. Zatem w takim przypadku należy zgłosić utratę prawa jazdy w bazie dokumentów utraconych. Najlepiej zrobić to poprzez swój bank – wystarczy odwiedzić najbliższy oddział.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20