Czy przegląd instalacji elektrycznej jest potrzebny do ubezpieczenia? Co w przypadku powstania szkody?
Przegląd instalacji elektrycznej to jeden z obowiązków spoczywających na właścicielu nieruchomości. Choć jego regularne wykonywanie powinno być podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, warto też zwrócić uwagę na zależność na linii – ubezpieczenie domu a przegląd instalacji elektrycznej.
Po zakupie nieruchomości na własność, obowiązki właściciela nie ograniczają się jedynie do płacenia rachunków za media i regulowania należności podatkowych. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, do tych obowiązków należy również przegląd instalacji elektrycznej. Wynika on bezpośrednio z przepisów prawa, a dokładnie z Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Kluczowy okazuje się tutaj art. 62, zgodnie z którym:
Art. 62.
- Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
[...]
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
Z powyższego wynika, że przegląd instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu powinien zostać przeprowadzony raz na 5 lat lub – jeśli wymaga tego sytuacja – częściej. Ułatwioną sprawę mają osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych, w których to zarządca dba o spełnienie tego obowiązku. W takiej sytuacji obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu ogranicza się do wpuszczenia elektryka do nieruchomości. Potwierdzają to również zapisy w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych i Ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Pamiętaj jednak, że w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych przegląd instalacji elektrycznej w domu trzeba zaplanować samodzielnie.
Niezastosowanie się do tego obowiązku może skutkować nałożeniem na zarządcę nieruchomości lub właściciela grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Natomiast jeśli w wyniku niedopełnienia tego obowiązku dojdzie do uszkodzenia ciała osoby trzeciej lub do szkód materialnych, może to też skutkować odpowiedzialnością karną. Wszystko zależy od tego, czy przyczynowości danego zdarzenia można upatrywać w tym, że właściciel lub zarządca nieruchomości nie przeprowadzał regularnych przeglądów instalacji elektrycznej.
Niewielu właścicieli nieruchomości zdaje sobie sprawę z istotnej zależności na linii przegląd instalacji elektrycznej a ubezpieczenie. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia.
Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?
Obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu musi zostać przeprowadzony zgodnie z odgórnymi wytycznymi, a dokładnie z normą PN-HD 60364-6:2008 – Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Z tego dokumentu wynika, że proces musi składać się z trzech części:
- oględziny wykonane bez żadnych specjalnych przyrządów, za pomocą zmysłów, czyli wzroku, węchu, słuchu i dotyku, przy zachowaniu wymaganych środków bezpieczeństwa,
- pomiarowanie wykonane przy użyciu profesjonalnych mierników i próbników, zgodnie z zaleceniami z wyżej wspomnianej normy,
- protokołowanie skutkujące opracowaniem dokumentu zawierającego datę i miejsce przeprowadzenia przeglądu, dane nieruchomości i jego właściciela lub zarządcy, wynik kontroli, a także dane osoby wykonującej przegląd oraz firmy, którą reprezentuje.
Jedną z najistotniejszych części tego procesu jest pomiarowanie, podczas którego elektryk powinien przeprowadzić szereg czynności, a w szczególności:
- upewnić się, że ciągłość przewodów nie jest przerwana w żadnym miejscu,
- ustalić rezystancję izolacji instalacji elektrycznej,
- sprawdzić za pomocą SELV, PELV lub separacji elektrycznej, czy ochrona działa,
- dokonać pomiaru rezystancji oraz impedancji podłóg i ścian,
- dokonać sprawdzenia biegunowości,
- upewnić się, czy działa samoczynne wyłączanie zasilania,
- sprawdzić, czy ochrona uzupełniająca istnieje i jest sprawna,
- upewnić się, że kolejność faz jest prawidłowa,
- przeprowadzić próby funkcjonalne i operacyjne,
- sprawdzić spadek napięcia.
Co istotne, nie możesz przeprowadzić tych czynności samodzielnie, nawet jeśli dysponujesz wystarczającymi umiejętnościami w tym kierunku. Przegląd elektryczny domu (do ubezpieczenia lub na własny użytek) musi zostać przeprowadzony przez osobę, która ma kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. Muszą one być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, a te być ważne na dzień przeprowadzenia przeglądu w danej nieruchomości.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przegląd instalacji elektrycznej a ubezpieczenie – najważniejsze kwestie
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma żadnych zależności na linii przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym a ubezpieczenie. W rzeczywistości okazuje się, że stan instalacji elektrycznej ma duży wpływ na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, co potwierdzają dane statystyczne.
Za przykład może tu posłużyć zestawienie danych rządowych zaktualizowanych 2 lutego 2023 roku, które wskazują na to, że na 424938 sytuacji miejscowego zagrożenia, pomiędzy innymi przyczynami:
- 865 było efektem wad urządzeń i instalacji elektrycznych,
- 453 stanowiło wynik nieprawidłowego wykonania prac instalacyjnych, remontowych, montażowych, budowlanych,
- 137 stanowiło skutek nieprawidłowej eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych,
- 226 było skutkiem wad elektrycznych urządzeń ogrzewczych,
- 40 to efekt nieprawidłowej eksploatacji elektrycznych urządzeń ogrzewczych,
- 2641 wynikało z uszkodzenia sieci i instalacji przesyłowych, doprowadzających, odprowadzających media komunalne i technologiczne.
Warto też mieć na uwadze to, jak częstym zjawiskiem są pożary. Zgodnie z raportami udostępnionymi przez GUS, w 2022 roku doszło do 136,0 tys. pożarów, z czego 95,3% stanowiły pożary małe, czyli ograniczone do niewielkiego obszaru, np. budynku jednorodzinnego. Istotne jest także to, że 6,1% wszystkich pożarów były te o charakterze budowlanym.
Na co wpływa przegląd instalacji elektrycznej do ubezpieczenia?
Biorąc pod uwagę powyższe dane, nietrudno o stwierdzenie, że zależności na linii ubezpieczenie domu a przegląd instalacji elektrycznej są ważne. Jak to wygląda w praktyce?
Ze względu na to, że pożar stanowi jedno z ryzyk obejmowanych przez ubezpieczenie nieruchomości, towarzystwo ma prawo do sprawdzenia, w jakim stopniu dom lub mieszkanie jest od niego chronione. Do takich działań może być zaliczone upewnienie się, czy przegląd instalacji elektrycznej jest aktualny i czy w protokole nie ma wzmianki o jakiejś nieprawidłowości.
Pamiętaj jednak, że nie każde towarzystwo decyduje się na ten krok. Przykładowo, w LINK4 nie ma obowiązku przedstawiania tego dokumentu przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Nie musisz więc martwić się tym, że nie zawrzesz umowy ubezpieczenia, jeśli nie znajdziesz protokołu potwierdzającego ostatni przegląd instalacji elektrycznej do ubezpieczenia. Nie lekceważ jednak obowiązku dokonywania regularnej instalacji. Z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są bowiem domy jednorodzinne i mieszkania, które pod względem stanu technicznego nie spełniają zasad bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego lub bezpieczeństwa użytkowania.
Czy przegląd elektryczny do ubezpieczenia wpływa w jakikolwiek sposób na cenę lub zakres ochrony ubezpieczeniowej? Posiadanie protokołu tego procesu nie ma wpływu na wysokość składki. Pamiętaj jednak, że zakład ubezpieczeń zakłada, że osoba ubezpieczająca działa zgodnie z przepisami prawa. Jeśli jest inaczej, w zależności od sytuacji, można się spotkać z odmową wypłaty odszkodowania.
Motywacją do regularnego wykonywania przeglądu instalacji elektrycznej co 5 lat nie powinny być jednak kwestie związane z umową ubezpieczenia. Decydując się na ten krok, warto mieć na uwadze zwłaszcza poczucie bezpieczeństwa, jak również chęć wypełnienia obowiązku wynikającego z litery prawa.
Co możesz zyskać, wykonując przegląd elektryczny domu do ubezpieczenia?
Z powyższych rozważań wynika, że zależność na linii przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym a ubezpieczenie nie ma bezpośredniego wpływu na warunki przy zawarciu umowy ubezpieczenia ani na cenę produktu. Mimo wszystko trzeba jednak wziąć pod uwagę kwestię wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do szkody.
Warto mieć świadomość tego, że jeśli szkoda wynika bezpośrednio z braku właściwej konserwacji instalacji elektrycznej, może to skutkować tym, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W pozostałych przypadkach, czyli gdy szkody nie będzie skutkiem użytkowania nieruchomości niezgodnie z przepisami prawa, np. z braku przeglądu instalacji elektrycznej, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za powstałą szkodę.
Przegląd elektryczny do ubezpieczenia warto zatem wykonać, chociażby ze względu na poczucie bezpieczeństwa, jakie Ci to zapewni jako właścicielowi nieruchomości. Nie będziesz martwić się o bezpieczeństwo swoje i domowników w kontekście użytkowania instalacji elektrycznej. Brak zmartwień o to, że ewentualna szkoda będzie mieć związek przyczynowy z brakiem takiego przeglądu, to z kolei dodatkowa zaleta.
Podsumowanie
Posiadanie ważnego przeglądu instalacji elektrycznej to nie tylko spełnienie obowiązku nakładanego przez prawo na każdą osobę, która jest właścicielem nieruchomości lub jej zarządcą. Protokół potwierdzający przeprowadzenie tego procesu i niewykrycie żadnych niebezpiecznych kwestii to także dokument, który może okazać się ważny przy likwidacji szkody z ubezpieczenia domu czy mieszkania.
Choć nie każdy jest tego świadomy, jeśli przyczyna szkody wynika z wadliwie działającej instalacji elektrycznej, a ubezpieczony nie dysponuje potwierdzeniem dokonywania obowiązkowych przeglądów, odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Warto mieć to na uwadze i obniżyć ewentualne ryzyko związane z tym aspektem, upewniając się, że co 5 lat (albo częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba) zostanie przeprowadzony obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej. Nie zapomnij też, by odebrać od elektryka protokół przeglądu i schować go w takim miejscu, by mieć go pod ręką, gdy okaże się to konieczne.
Aby kupić ubezpieczenie domu lub mieszkania w LINK4, możesz skorzystać z kalkulatora online znajdującego się na stronie link4.pl. Możesz też zadzwonić w tym celu na infolinię dostępną pod numerem 22 4444479 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ – często zadawane pytania
Czy przegląd elektryczny jest obowiązkowy przed ubezpieczeniem domu?
Duża część towarzystw (w tym LINK4) nie wymaga przedstawienia protokołu przeprowadzonego przeglądu instalacji elektrycznej podczas zawierania umowy ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że ubezpieczeniem nie są objęte domy lub mieszkania, które pod względem stanu technicznego nie spełniają zasad bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania.
Co dokładnie sprawdza się podczas przeglądu instalacji elektrycznej?
Wszystkie kwestie związane z tym, co jest sprawdzane podczas przeglądu instalacji elektrycznej, są określone przez normę PN-HD 60364-6:2008 – Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Elektryk powinien zwrócić uwagę m.in. na spadek napięcia, biegunowość, samoczynne wyłączanie zasilania, jak również na rezystancję oraz impedancję podłóg i ścian.
Jak często należy wykonywać przegląd elektryczny w domu?
Należy to zrobić co najmniej raz na 5 lat. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa, a dokładnie z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Jakie mogą być konsekwencje pominięcia przeglądu instalacji elektrycznej przed ubezpieczeniem?
Przede wszystkim wpływa to negatywnie na poczucie bezpieczeństwa właściciela nieruchomości oraz pozostałych domowników. Warto też mieć świadomość tego, że brak ważnego przeglądu instalacji elektrycznej może przesądzić o braku wypłaty odszkodowania, jeśli przyczyna szkody będzie wynikała z niedopełnienia tego obowiązku. Można też narazić się na grzywnę.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19940890414
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010040027
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388
- https://bibliotekanauki.pl/articles/267107.pdf
- https://dane.gov.pl/pl/dataset/2990,statystyki-zdarzen-systemu-wspomagania-decyzji-pan/resource/44755/table?page=1&per_page=20&q=&sort=
- https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/dzialalnosc-sluzb-ratowniczych-w-2022-roku,17,6.html
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20